16 سپتامبر, 2017

نامه مرحوم بازرگان به محمد رضا پهلوی

  • توسط
  • شنبه , 16 سپتامبر 2017
  • 0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

،آنچه در پی می آید نامه مهندس مهدی بازرگان به محمد رضا پهلوي پس از تسخير سفارت آمريكا است در آذز ماه ۱۳۵۸ است كه پس از ۲۹ سال دكتر ابراهيم يزدي آن را در اختيار رسانه ها قرار داده است.

اعليحضرت سابق آقاي محمد رضا پهلوي

اگر هميشه از من صراحت ديده ايد كه تلخ بوده است فكر مي كنم هر دفعه نيز روشن شده است كه گفتارم خالي از صداقت و حسن نيت نبوده، و درست از آب در آمده است. حالا هم مي خواهم پيشنهادي بدهم كه به خواست خدا خير بزرگ براي همه و از جمله شما و شهبانو در دو دنيا خواهد داشت. 

در برابر وضع وحشتناك حاضر و مساله لاينحلي كه گروگان گيري اعضا سفارت آمريكا و سر سختي طرفين دعوي بر سر استرداد شما بوجود آورده است و مي رود كه خداي نخواسته عالمي به آتش و مرگ كشيده شود بياييد يك ژست عالي تاريخي و در عين حال ساده انجام دهيد: اعلام مراجعت به ايران براي حضور و دفاع خود در محاكمه بنماييد، كليد نجات مملكت و باز شدن گره كور بين الملل و همچنين آزادي وجدانتان و خروج از وحشت حاضر بدست شما است.

به خاطر هموطنان و براي اثبات دوستي و خدمتگزاري به آنان و به شريعت كه هميشه مدعي بوده ايد اين كار را بكنيد و بي درنگ هم بكنيد. گروگان ها آزاد خواهند شد، مردم آمريكا كه نمي گذارند دولت شان شاه را تحويل بدهد راضي و خلاص خواهند شد.

حمله به ايران و هرگونه مشكلات و مصائب احتمالي مرتفع مي شود. اروپا و آسيا از نگراني بيرون مي آيند و بالاخره شهرت جهاني و افتخار خدمت بي نظيري كه كفاره اي از گذشته و آبرويي براي آينده خواهد بود مي خريد . چه بسا همين عمل تاثير بر دلها و در محكوميت شما داشته باشد. در هر حال من پيشقدم در تقاضاي تخفيف و كوشا براي اخذ گذشت خواهم بود.

روساي كشورها نيز چنين وساطت خواهند كرد. اين را هم بدانيد كه در صورت خودداري از چنين شهامت مردانه وضع مردم ايران و دنيا طوري نيست كه به سلامت و به سلطنت بر گرديد. عاقلانه ترين و خوش عاقبت ترين راه حل همان است كه عرض كردم، خداوند ارحم الراحمين است و در توبه و سعادت را به روي بندگان باز گذاشته است.

مهدي بازرگان / تهران نهم آذر ماه ۱۳۵۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاهتان را بنویسید