14 آوریل, 2021
  • صفحه اصلی
  • >
  • رویدادها
  • >
  • نقد تمركز قدرت و انحصارات حكومتى و دولتى در بيدادگاه استبداد مطلقه وابسته-محمد ترکمان

نقد تمركز قدرت و انحصارات حكومتى و دولتى در بيدادگاه استبداد مطلقه وابسته-محمد ترکمان

  • توسط AdminA
  • چهارشنبه , 14 آوریل 2021
  • نظرات خاموش
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

زنده ياد مهندس بازرگان در خطابه تاريخى خود در بيدادگاه استعمار و استبداد ساخته در تاريخ اسفند ١٣٤٢( ٥٧ سال پيش ) ، ذيل عنوان : ” از كودتاى پهلوى تا پايان جنگ جهانى دوم ” ، ضمن برشمردن آثار مخرب و ويرانگر نظامهاى استبدادى مطلقه در از ميان بردن شخصيت و خلاقيت و ابتكار و عزت نفس و آزادگى و … انسانها و تضعيف و نابودى عرصه عمومى و نهادهاى مدنى ، در فرازى از خطابه خود به تنقيد از انحصارات حكومتى و دولتى با هدف تضعيف بخش خصوصى مستقل و غير خصولتى پرداخت و چنين گفت:
” اقدام ديگرى كه استبداد بعد از مشروطيت در جهت تضعيف بانيان ابتداى مشروطيت و مدعيان اجتماعى ديگر انجام داد و تير دو نشانى كه زد در زمان وزارت دارائى داور به اوج خود رسيد :
ايجاد انحصارها و تشكيل شركتهاى دولتى از قبيل انحصار دخانيات ، اداره كل غله ، انحصار قند و شكر ، انحصار ترياك ، شركت قماش ، شركت چاى، شركت كتيرا، شركت ساختمان، شركت پشم و پنبه، حتى شركت رمه، شركت بار، اداره كل معادن، شركت فرش و امثال آنها.
نشان اولى: با اين تير، انحصار و تأسيس شركتهاى سهامى آزاد ولى دولتى ، مورد نظر دستگاه بود . [ هدف :] تهيه درآمد براى دولت و مخصوصا كنترل اصلاحات اقتصادى .
اما نشان دوم و هدف اصلى : ضعيف كردن و از بين بردن يكى از طبقات صاحب مشاغل آزاد بود، يعنى پيشه وران و كسبه ، يعنى يكى از بانيان انقلاب و پايه هاى مشروطيت و ملت . دستگاه استبداد يا استعمار ميدانست كه بازار تهران با مختصر استقلالى كه دارد هميشه يكى از سنگرهاى آزادى و قيام عليه تعدي هاى دولتيان و خارجيان بوده است . در بازار ، نيمه تشكلى وجود داشت …با انحصارها و شركتهاى بزرگ دولتى كه البته برخوردار از حمايت هاى مختلف و خارج از قيود رقابت آزاد و محدود به صرفه جوئى در خرج بودند، كارهاى مولد درآمد ، يكى بعد از ديگرى از دست مردم گرفته مى شد و كسب و كاسب به اختيار و استخدام دولت در مى آمد [ و ] بازار اقتصاد ايران از استقلال و اقتدار مى افتاد [باين ترتيب ] هم استبداد راضى مى شد و هم استعمار.

” اتاتيزه كردن ” يا به دست دولت دادن رشته هاى اقتصادى و اجتماعى يك كشور، در محدوده نظام استبداد متكى به استعمار، اصولآ به معناى حفظ دائمى امتيازات صاحب امتيازان از گزند حركت هاى اجتماعى است …
اتاتيسم بدون دموكراسى و بدون همكارى اجتماعى ، چطور مى تواند اجرا گرددو به جائى برسد ؟ جز آنكه يك نوع استبداد وسعت يافته ، به رنگ تجدد درآمده ، به منظور غارت بيشتر ملت و زورمندى قوى تر دولت استبداد باشد .”
بنقل از ” مدافعات ” ، مجموعه آثار مهندس مهدى بازرگان ، ج ٦ ، شركت سهامى انتشار، ١٣٨٥، صص٣٨٤ تا ٣٨٦.
دارنده چنين طرز فكرى كه يك عمر طولانى به دنبال ايجاد و تأسيس و تقويت نهادهاى مدنى و توزيع قدرت و شخصيت دادن به فرد فرد جامعه كه ميوه آن خلاقيت و ابتكار و اجتهاد و عزت نفس و دانائى و توانائى و مسئوليت سپارى به مردم بوده و مخالف هر شكل از حكومت و دولت بزرگ و مداخله گر در تمامى عرصه هاى زيست جامعه بوده است ، با جرياناتي كه تحت هر اسم و عنوان از مردم نه اظهار نظر و راى و مشاركت و مشورت ، بلكه تنها تقليد مى طلبند و در پى دستورى ساختن اقتصاد، شيوه زندگى شهروندان ، روابط اجتماعى ، روابط خارجى و حتى فهم از دين و اعتقادات شهروندان مى باشند ، نمى تواند موافق باشد .

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.